20P-PCIEX1
20P-PCIEX1
20P-PCIEX1
  • [ASRock Industrial Exclusive]
  • Only apply on ASRockind motherboards
  • 20 pin connector to PCIe Gen3 x1 Slot
  • Supports PCI Express x1 up to 10W
  • Easy to use
Datasheet
Specification
Specifications
Form Factor Customized
Function 20 pin connector type to PCIe Gen3 x1 Expansion Slot
Dimensions (W x L x H/mm) 68.65 x 30 x 12.6
Controller / Major IC NB691GG-Z
Input Interface/Power 20pin PCI Express 3.0 x1
+12V
Output Interface/Power +12V
+3V
PCI Express 3.0 x1
Output connector PCI Express 3.0 x1 Slots
Operating Temperature -20ºC ~ 70ºC
Storage Temperature -40ºC ~ 85ºC
Package 1 x PCIe x1 cable (200mm)