IMB-A1700
IMB-A1700
IMB-A1700
IMB-A1700 ATX Motherboard
  • AMD EPYC™ 4005/4004 and AMD Ryzen™ 9000/8000/7000 Series Processors with B650 Chipset
  • 4 x 288-pin ECC/non-ECC U-DIMM DDR5 5600 MHz, up to 256GB (64GB per DIMM)
  • 1 x Intel® 1 Gigabit LAN, 1 x Intel® 2.5 Gigabit LAN, 2 x Realtek® 2.5 Gigabit LAN
  • Supports Quad display, 2 x HDMI 2.0b, 2 x DP 1.2++ (1 from Type-C header)
  • TPM 2.0 onboard IC
  • Supports RAID 0/1/10
  • ATX PWR
Datasheet
Specification
Processor System
CPU AMD EPYC™ 4005/4004 and AMD Ryzen™ 9000/8000/7000 Series Desktop Processors*, up to 170W
https://download.asrock.com/IPC/Others/AM5_PCIe_Bandwidth_Table.pdf
Chipset AMD B650
Socket AM5
BIOS AMI SPI 256 Mbit
Form Factor
Dimensions ATX (12-in x 9.6-in x 1.81-in, 30.5 cm x 24.4 cm x 4.61 cm)
Memory
Technology Dual Channel ECC/non-ECC DDR5 5600 MHz
*ECC support may vary by CPU
Capacity 256 GB (64 GB per DIMM)
Socket 4 x 288-pin Long-DIMM
Graphics
Controller AMD RDNA™ 2 Architecture
HDMI HDMI 2.0b
Max resolution up to 4096x2160@60Hz
DisplayPort DisplayPort 1.2, DP++
MultiDisplay Quad Display (Included 1 output from Type-C)
Expansion Slot
1 x PCIe x4 (Gen4)
4 x PCIe x1 (Gen4)
Audio
Interface Realtek® ALC897, High Definition Audio. Line-out, Mic-in, Line-in
Ethernet
Controller/ Speed LAN1: Intel® I210AT with 10/100/1000 Mbps
LAN2: Intel® I226V with 10/100/1000/2500 Mbps
LAN3: Realtek® RTL8125BG with 10/100/1000/2500 Mbps
LAN4: Realtek® RTL8125BG with 10/100/1000/2500 Mbps
Connector 4 x RJ-45
Rear I/O
HDMI 2 x HDMI 2.0b
COM COM1 (RS-232/422/485)
DisplayPort 1 x DP 1.2++
Ethernet 1 x 1 Gigabit LAN
3 x 2.5 Gigabit LAN
USB 7 x USB 3.2 Gen2
1 x USB 2.0
Audio 3 (Mic-in, Line-in, Line-out)
Internal Connector
USB 1 x USB 2.0 (Type-A vertical con)
6 x USB 2.0 (3 x USB 2.0 header)
1 x USB 3.2 Gen2 (Type-C header, 5V/3A, supports DP 1.2 display output)
COM COM2 (RS-232/422/485)
COM3, COM4, COM5, COM6 (RS-232)
Security
TPM TPM 2.0 onboard IC
Storage
M.2 1 x M.2 (Key M, 3042/2280/25110 ) with PCIe Gen4 x4 and USB 2.0 for SSD
SATA 4 x SATA3 (6Gb/s)
RAID Support RAID 0/1/10
Watchdog Timer
Output From Super I/O to drag RESETCON#
Interval 256 Segments, 0, 1, 2, ...255sec
Power Requirements
Input PWR ATX PWR (24+8-pin)
Power On AT/ATX Supported
- AT : Directly PWR on as power input ready
- ATX : Press button to PWR on after power input ready
Environment
Operating Temp -20ºC ~ 60ºC
Storage Temp -40° C ~ 85° C
Operating Humidity 5% ~ 90%
Storage Humidity 5% ~ 90%