MXM IPC-Q370-12V
MXM IPC-Q370-12V
MXM IPC-Q370-12V
MXM IPC-Q370-12V
EOL
MXM IPC-Q370-12V Micro-STX Motherboard
  • Intel® 9th / 8th Gen (Coffee Lake-S) Core™ Processors with Q370 chipset
  • 2 x 260-pin SO-DIMM up to 64GB DDR4 2666 MHz (32GB per DIMM)
  • 2 x Intel Gigabit LAN
  • Supports Hexa Display, 5 x DP 1.2, 1 x VGA, 1 x eDP
  • TPM Header
  • Supports Intel® vPro, AMT, RAID 0/1
  • 12V DC-In (4-pin plug PWR cable for maximum 200 watt DC input)
产品型录
产品规格
Processor System
CPU Intel® 9th / 8th Gen (Coffee Lake-S) Core™ Processors
Chipset Intel® Q370
Socket LGA1151
BIOS AMI SPI 128 Mbit
Form Factor
Dimensions Micro-STX (5.8-in x 7.4-in, 14.7 cm x 18.8 cm)
Memory
Technology Dual Channel DDR4 2666 MHz
Capacity 64GB*
* Intel Core i9/i7/i5 CPUs support up to 64GB (32GB per DIMM)
Intel Core i3/Pentium/Celeron CPUs support up to 32GB (16GB per DIMM)
Socket 2 x 260-pin SO-DIMM
Graphics
Controller Intel® Gen9 Graphics DX 11 / 12
eDP eDP 1.4
Max resolution up to 4096 x 2304@60Hz
VGA Max resolution up to 1920 x 1200@60Hz
DisplayPort DisplayPort 1.2, DP++
MultiDisplay Hexa Display
Expansion Slot
M.2 1 x M.2 (Key E, 2230) with PCIe x1, CNVi and shared USB 2.0 for Wireless
Audio
Interface Realtek ALC233, High Definition Audio.
Ethernet
Controller/ Speed LAN1: 1 x Intel® I210 with 10/100/1000 Mbps
LAN2: 1 x Intel® I219LM with 10/100/1000 Mbps,
supports AMT / vPro
Connector 2 x RJ-45
Front I/O
DisplayPort 1 x DP 1.2
USB 1 x USB 2.0
Audio 1 (Mic-in, Line-out)
Rear I/O
DisplayPort 4 x DP 1.2
Ethernet 2 x 1 Gigabit LAN
USB 4 x USB 3.1 (Gen1)
Internal Connector
USB 2 x USB 2.0 (2 x 2.54 pitch header)
TPM TPM Header
eDP 1
VGA 1
COM COM1 (RS-232)
Storage
M.2 2 x M.2 (Key M, 2242 / 2260 / 2280) with PCIe x4 & SATA3 for SSD
SATA 2 x SATA3 (6Gb/s)
RAID Intel® SATA RAID 0/1
Watchdog Timer
Output From Super I/O to drag RESETCON#
Interval 256 Segments, 0, 1, 2, ...255sec
Power Requirements
Input PWR 12V DC-In (4-pin plug PWR cable for maximum 200 watt DC input)
Power On AT/ATX Supported
- AT : Directly PWR on as po wer input ready
- ATX : Press button to PWR on after po wer input ready
Environment
Operating Temp 0ºC ~ 60ºC
Storage Temp -40ºC – 85° C
Operating Humidity 5% ~ 90%
Storage Humidity 5% ~ 90%