IMB-A190M-L
IMB-A190M-L
IMB-A190M-L
IMB-A190M-L
EOL
IMB-A190M-L Mini-ITX Motherboard
  • AMD Merlin Falcon Embedded R-series - RX-418GD
  • Supports Dual Channel DDR4 SO-DIMM 2400 MHz, up to 32GB
  • 1 x HDMI, 1 x Displayport,
  • 1 x Dual Channel 24-bit LVDS/ 4-Lane eDP panel (option)
  • 4 x USB 3.1, 6 x USB 2.0, 2 x SATA3, 5 x COM
  • 1 x PCIe x8, 1 x M.2 Key M, 1 x M.2 Key E
  • 2 x Realtek LAN
  • 1 x TPM header
  • 12V only or +19V ~+24V DC-In
产品型录
产品规格
Processor System
CPU RX-418GD(QC, 1.8GHz, 12-35W)
Chipset SoC
Form Factor
Dimensions Mini-ITX (6.7-in x 6.7-in, 17.0 cm x 17.0 cm)
Memory
Technology Dual Channel DDR4 2400 MHz
Capacity 32 GB
Socket 2 x SO-DIMM
Graphics
HDMI Supports HDMI 1.4a, max resolution 4096 x 2160@24Hz
LVDS Dual Channel 24-bit, max resolution up to 1920 x 1200@60Hz
MultiDisplay Dual Display
DisplayPort DisplayPort++ 1.2 with max resolution up to 4096 x 2160@ 60Hz
eDP Max resolution up to 4096 x 2160@ 60Hz Max (Optional)
Expansion Slot
PCIe 1 x PCIe x8
M.2 1 x Key E(2230) with PCIe x1 and USB 2.0 for Wireless
Ethernet
Controller/ Speed 2 x Realtek RTL8111G with 10/100/1000 Mbps
Rear I/O
HDMI 1
Ethernet 2
USB 4 x USB 3.0
Audio 2 (Mic-in, Line-out)
DC Jack 1
DisplayPort 1
COM 1 x COM (RS-232/422/485), 1 x COM (RS-232)
PS2 1 x PS/2 combo
Internal Connector
USB 4 x USB 2.0
COM 3 x COM (RS232)
GPIO 4 x GPI, 4 x GPO
TPM 1 x Header
LVDS 1
SATA PWR Output 1
Speaker Header 1
eDP 1
Storage
SATA 2 x SATA3 (6.0 Gb/s),one is shared with M.2 Key M
M.2 1 x Key M(2242/2260/2280) with PCIe x1 and SATA3 for SSD
Watchdog Timer
Output From Super I/O to drag RESETCON#
Interval 256 Segments, 0, 1, 2, ...255sec
Power Requirements
Input PWR 12V only or +19V ~+24V DC-In
Power On AT/ATX Supported
- AT : Directly PWR on as power input ready
- ATX : Press button to PWR on after power input ready
Environment
Operating Temp 0ºC ~ 60ºC
Storage Temp -40° C ~ 85° C
Operating Humidity 5% ~ 90%
Storage Humidity 5% ~ 90%